Giriş Yap Kayıt Ol
Siron Kebabı Ataç konağında | Gümüş İş Firma Rehberi
Siron Kebabı Ataç konağında

Gümüşhaneli genç girişimci Hüseyin Kalaycı, tarafından Gümüşhane’nin meşhur siron lezzeti ile yoğurt ve yöreye ha doğal etini birleştirerek Türk Mutfağına kazandırdığı ‘Siron Kebabı’ Markalaşma yolunda hızla ilerliyor.

2018 yılında Torul Cam Teras ‘da hizmet vermeye başlayan şimdide Gümüşhane’nin Ünlü Ataç Konağında hizmet vermeyi sürdüren ve Ürünün marka tescilini de yapan Hüseyin Kalaycı ile Siron Kebab’ı hikayesini konuştuk.

OSMANLI ve TÜRK MUTFAĞININ TEKNİKLERİ İLE YAPILAN BİR LEZZET

29Gündem: Öncelikle tebrik ediyoruz böyle bir lezzeti ve markayı Gümüşhanemize kazandığınız için Hüseyin bey kısaca sizi tanıyalım ve Siron Kebabı fikri nerden çıktı ne durumda biraz  hikayesinden bahsedermisiniz ?

Hüseyin Kalaycı: Teşekkür ediyorum.1989 Gümüşhane doğumluyum babamın işi sebebiyle ortaokul ve lise eğitimimi farklı illerde tamamladım. Selçuk Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum. Bir devlet bankasında 4 yıl kadar bireysel portföy yöneticisi olarak çalıştıktan sonra istifa ederek Bodrum’da Restaurant işletmeciliğine başladım. Siron Kebabı’nın hikayesine gelecek olursak öğrenciliğimden beri tasarladığım bir projeydi.

Gümüşhanemizin coğrafi işaretli ürünü olan Siron’u  inovatif bir ürün haline getirip bir eksikliği tamamlayabilmek adına çıktı bu fikir. Siron gerçekten çok lezzetli ve ortak damak tadına hitap edebilen bir ürün. Kendi başına ana yemek niteliği taşımadığını düşündüğüm için böyle bir nitelik ve isim kazandırma arayışının sonucudur Siron Kebabı. İnanılmaz formüllerimiz yok standart Osmanlı ve Türk mutfağı teknikleriyle yaptığımız bir yemek ama lezzet noktasında gerçekten iddialıyız.

İLK OLARAK TORUL KALESİ CAM SEYİR TERASTA BAŞLADIK

İlk kez 2016 yılında bankada çalışırken dönemin valisi ve il müdürleriyle süleymaniye mahallesinde bir sunum toplantısı yapıp SİRON KEBABI’nı tanıttık. Proje beğenilmesine rağmen istediğim desteği bulamadım. Banka’dan ayrıldıktan sonra 2018 yılında Torul Kalesi Cam Seyir Terasının bulunduğu lokasyonda dönemin Torul Belediye başkanı  Sayın Nidai Köroğlu’nun da desteğiyle kolları sıvayıp ürün tanıtım ve tattırımına başladık. Çok kısa sürede ciddi bir potansiyel oluşturduk il dışından birçok misafir sadece Siron Kebabı yemek için geliyordu. Bu süreçte yerel ve ulusal basının da ilgisini çekmeyi başardık. 20’yi aşkın ulusal 30’u aşkın yerel basın ve medya unsurlarında haberlerimiz yapıldı. Aslında hedeflediğimiz noktaya çok kısa sürede ulaşmayı başardık diyebilirim.

HEDEFİMİZ, YÖRESEL LEZZETLERLE DOLU RESTAURANT ZİNCİRİ VE FRANCHİSE SİSTEMİ KURMAK.

29Gündem: Peki şuan siron kebabı markası ile gelecekteki hedefiniz nedir ?

Hüseyin Kalaycı: Siron Kebabı çok yeni bir ürün olmasına rağmen artık insanlar kanıksadı diyebilirim zaten ilk hedefim de buydu. Ulusal basına yansıyan haberlerden sonra TV yemek proğramlarında, gazetelerin yemek köşelerinde , YouTube ve çeşitli sosyal medya hesaplarında Siron ve Sİron Kebabı’ndan bahsedilmeye benzerlerinin yapılmaya başladığını gördük. Yeni bir ürün olması sebebiyle ilgi çekmesi beklediğim bir neticeydi ancak önemli olan devamlılığını sağlayabilmek. Bu nedenle Siron Kebabı yemeye gelen misafirlerimizle tek tek ilgilenmeye çalışıyorum ve ürün hakkında sohbet ediyoruz. Bu bana çok ciddi veriler sağlıyor. Aynı müşterilerin misafirlerini getirdiğini görmek, il dışından misafirlerin geldiğini görmek işime olan inancımı arttırıyor.

İlk başladığımda kısa orta ve uzun vadeli hedeflerim vardı potansiyel olarak hedeflediğim noktanın çok ilerisindeyim ancak nihai hedefime göre yolumun çok daha uzun olduğunun farkındayım.

Siron Kebabı marka değeri özelinde kendi konseptini oluşturduğum yöresel lezzetlerle dolu Restaurant zinciri ve Franchise sistemi kurmak en büyük hedefim diyebilirim.

GÜMÜŞHANE ATAÇ KONAĞINDA HİZMET VERİYORUZ

29Gündem: Hemşerilerimiz  Siron kebap lezzetine nereden nasıl ulaşacaklar.?

Hüseyin Kalaycı: Siron Kebabı’nı şuan sadece Gümüşhane’ne merkezde bulunan Ataç Konağı’nda yapıyoruz. Maalesef şark kurnazlığı yaparak ürünümüzü taklit etmeye çalışan hemşerilerimiz var bunlarla ilgili hukuki süreci başlattık ve takipçisiyiz.

Misafirlerimizden de ricamız bu konuya hassasiyet göstermeleri çünkü emek verdiğimiz ve gerçekten özenle hazırladığımız yemeğimizin orijinal haliyle değerlendirilmesini istiyoruz.

“SİRON KEBAB”I GÜMÜŞHANE’NİN CİDDİ BİR PR (TANITIM) ARACIDIR!

29Gündem: Hemşerilerimize söylemek istediğiniz bir mesajınız var mı ?

Hüseyin Kalaycı: Ben gerçekten Gümüşhane adına çok güzel bir iş yaptığımı ve kültür mirası niteliğinde bir ürün geliştirdiğimi düşünüyorum. Çıkış noktası zaten memleketimiz adına bir değer üretebilmekti bu ürün Hüseyin Kalaycı ürünü olmanın çok ötesinde Gümüşhane’nin ciddi bir PR aracıdır. Aynı hassasiyet ve düşüncelerle bütün hemşerilerimizin Siron Kebab’ını sahiplenmelerini bekliyorum. Bize destek olan herkese teşekkür ediyor, mahçup etmemek adına işimizi özenle yaptığımızı belirtmek istiyorum.

Hedefimiz ürünümüzün orijinal haliyle yayılmasını sağlamak bu konuyla alakalı birkaç Restaurant’la görüşmelerimiz sürüyor. Ürünün menüde yer almasını isteyen işletmecilerimiz bizimle iletişime geçebilirler. Son olarak şimdiye kadarki destekleri ve bu röportaj için Gümüşhane Gündem gazetesine ve Adem Kaya abime teşekkür ediyorum.

209 kez görüntülendi. / 02-09-2020 tarihinde eklendi.